Duch TunedIT

Jakiś czas temu rozmawiałem ze znajomym, dr Pawłem Szczęsnym z Polskiej Akademii Nauk – biologiem, wizjonerem Otwartej Nauki i pionierem naukowej blogosfery. Kiedy wspomniałem mu, że planuję uruchomić bloga dla TunedIT, Paweł po chwili zastanowienia dał następującą radę. “Pamiętajcie tylko o jednym: żeby nie pisać o sobie. Jeśli ktoś pisze o sobie, blog staje się potwornie nudny. Tylko jeśli pisze o czymś innym, ma szansę być interesujący”.

W pierwszej chwili uwaga ta wydała mi się nielogiczna, bo jaki jest sens w zakładaniu bloga powiązanego z portalem internetowym TunedIT, jeśli potem trzeba pisać o czymś zupełnie innym? To jest przecież takie naturalne: jeżeli w TunedIT pojawia się nowa funcjonalność, to na blogu napiszemy “Właśnie dziś pojawiła się nowa funkcjonalność, która umożliwia … dzięki niej można … a używa się jej tak …” itd. Jeśli będziemy mieli nowy konkurs, napiszemy “Dziś startuje nowy konkurs, którego tematem jest …” itd. Czyż nie tak właśnie się to robi? Każdy z nas mógłby na poczekaniu przytoczyć cały szereg blogów, gdzie zetknął się z podobnymi postami. Przecież te sformułowania brzmią tak znajomo, tak naturalnie, tak swojsko, tak … banalnie? Hm. Banalnie? No fakt. Trochę to już oklepane. Ile ja takich postów widziałem? Duuużo. Czy którykolwiek z nich doczytałem choćby do drugiego zdania? Nie przypominam sobie. To może rzeczywiście pisanie o sobie nie jest najlepszym tematem na bloga? Ale jeśli nie, to co innego?

Duch nerda

Duch nerda

Męczyła mnie ta myśl przez pewien czas, aż któregoś dnia przyszło olśnienie. Przypomniałem sobie, ile miałem – i wciąż mam – problemów z przygotowywaniem tekstów na strony TunedIT, np. Home, About Us, Docs itp. Niby sprawa oczywista, ale jak w kilku krótkich zdaniach opisać całą filozofię tego projektu? Jak opisać wszystkie motywy i cele, problemy i sposoby ich rozwiązania? Jak opisać historię, która zaczęła się nie rok temu, kiedy TunedIT zostało publicznie udostępnione; ani 2 lata temu, kiedy rozpoczęły się prace nad pierwszym prototypem;  ale która rozwija się już od 10 lat, poprzez szereg inspirujących ją wydarzeń i pomysłów – jak konferencja ECML/PKDD 2007 na której poznałem system Experiment Databases for Machine Learning Joaquina Vanschorena, będący pierwszą poważną próbą uporządkowania wyników eksperymentalnych w data mining; lub jak konkurs Netflix Prize, w którym sam przez pewien czas uczestniczyłem i który stał się później źródłem pomysłów dla TunedIT Challenges.

Trudność nie leży więc w tym, jak opisać TunedIT, lecz jak opisać Ducha TunedIT! Jak opisać te wszystkie wydarzenia, spostrzeżenia, pomysły, rozmowy, które pobudzają TunedIT do rozwoju i nadają mu właściwy kierunek, ale które nie muszą być jego częścią i których bogactwa nie da się wyrazić w krótkich hasłach na stronie Home. Lecz jeśli nie na Home, to gdzie? … Może na blogu? Ależ na blogu nie wolno pisać o sobie, prawda? I bardzo dobrze! Nie będziemy przecież pisać o sobie, o TunedIT. Będziemy pisać o Duchu TunedIT!

No i tak. TunedIT od dziś ma swój blog. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby nie znalazły się na nim żadne informacje o TunedIT. Natomiast chętnie będziemy oddawać głos Duchowi TunedIT, w nadziei że intymna historia naszego projektu i bogaty, pełen kolorystyki kontekst, w którym się on rozwija, będą dla Was ciekawsze niż specyfikacja techniczna tworzonego przez nas oprogramowania. Będziemy też zapraszać autorów spoza TunedIT – naukowców, programistów i specialistów data mining – aby rzucali światło na meandry statystycznej analizy danych i odsłaniali tajniki projektowania inteligentnych algorytmów, zdolnych wydobywać użyteczną wiedzę z morza pustych zer i jedynek.

Tak czy inaczej, nie damy Wam okazji do znudzenia!

This post in English, po angielsku: The Spirit of TunedIT

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

About Marcin Wojnarski
Data Scientist. Algorithm Designer. Advocate for Open Access and Open Science. Founder & CEO at Paperity: http://paperity.org

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: